Na rynku znajdziemy wiele rodzajów pokryć dachowych. Każde z rozwiązań ma swoje wady oraz zalety. Do najpopularniejszych należą dachówki ceramiczne, dachówki cementowe oraz blachodachówki. Sprawdź jak kształtują się koszty pokryć dachowych.
Na wstępie musimy uprzedzić, że w poniższym artykule nie znajdziesz dokładnych cen konkretnych modeli pokryć dachowych. Aby sprawdzić rzeczywiste ceny zapraszamy do dokonania szybkiej i bezpłatnej kalkulacji na portalu www.wycenadachu.pl. Poniższy artykuł pokaże Ci jak kształtują się koszty pokryć dachowych w ujęciu ogólnym, a także które elementy wpływają na ogólne koszty wykonania pokrycia dachowego.
To najczęściej pojawiające się zapytanie Inwestorów. Niestety jest ono najmniej miarodajne. Często nieuczciwi sprzedawcy pokryć dachowych zachęcają klientów do swojej oferty niskimi albo zaniżonymi kosztami metra kwadratowego pokrycia podstawowego – czyli dachówki podstawowej czy panela blachodachówki. Później okazuje się jednak, że koszt dachu i tak jest wysoki, gdyż niska cena pokrycia podstawowego została zrekompensowana przez wysokie koszty akcesoriów dachowych. Szczególnie w przypadku pokryć ceramicznych w skomplikowanych wielopołaciowych dachach koszty akcesoriów mogą stanowić nawet 40% kosztów całego pokrycia. Dlatego nie warto opierać swoich decyzji na koszcie metra kwadratowego a na kompletnej i szczegółowej wycenie całego dachu.
Każda konstrukcja dachu projektowana jest pod konkretne pokrycie dachowe. Przekroje belek, zastosowanie jętek, łączeń, wiązarów czy podpór zdeterminowane jest przez ciężar pokrycia dachowego. Ogólna zasada jest taka, że im cięższe pokrycie dachowe, tym mocniejsza konstrukcja dachu jest wymagana. Co za tym idzie, im cięższe pokrycie dachowe, tym większe koszty konstrukcji dachowej. Pamiętajmy, że każda konstrukcja projektowana jest nie tylko pod obciążenie pokrycia dachowego, ale także pod ciężar wody opadowej, zalegającego śniegu czy naporu wiatru.
Kolejnym elementem zwiększającym koszt pokrycia dachowego jest wybór jego poszycia. Mamy tutaj wybór pomiędzy lekką konstrukcją z łat i kontrłat a pełnym deskowaniem dachu (nabiciem na cały dach desek lub płyt OSB/MFP). Konstrukcja z łat i kontrłat jest znacznie tańsza i może być stosowana pod każdy rodzaj pokrycia dachowego. Wraz z taką konstrukcją stosuje się hydroizolację z wysokoparoprzepuszczalnych membran dachowych lub specjalnych produktów w postaci pap na osnowie z włókniny poliestrowej. Natomiast pełne deskowanie znacznie usztywnia i wzmacnia konstrukcję dachu. To rozwiązanie również może być stosowane pod każdy rodzaj pokrycia dachowego. Standardowo na pełne deskowanie stosuje się hydroizolację papy natomiast nie ma żadnych przeciwwskazań aby zastosować na nie także membranę dachową. W tym przypadku jednak zaleca się stosowanie nowoczesnych membran w systemie TPU jak np. Avaline X, Delta Maxx Plus czy Ventia Neo. Koszt konstrukcji z pełnym deskowaniem jest znacznie wyższy od konstrukcji z łat i kontrłat. Koszt może być wyższy o nawet 50%. Dodatkowo wykonanie dachu z pełnym deskowaniem powinno być zaplanowane na samym początku, gdyż jest to duże obciążenie budynku i konstrukcja ścian powinna być odpowiednio przygotowana pod taki rodzaj dachu.
Dachówka ceramiczna to pokrycie dachowe, które jest jednym z najstarszych pokryć używanych w nowoczesnym budownictwie. Jednak nowoczesna technologia produkcji oraz najwyższa jakość surowców pozwoliły ulepszyć proces produkcji tej dachówki dzięki czemu stała się ona lepsza jakościowo i bardziej wytrzymała. Dachówka ceramiczna jest jednym z najczęściej wybieranych pokryć dachowych w dzisiejszych czasach. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które cechuje się przede wszystkim odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne i ich skutki takie jak korozja czy hałas. Najpopularniejszymi producentami dachówki ceramicznej są: Creaton, BMI Braas, Roben, ABC-Klinkergruppe, Erlus oraz Wienerberger. Ile kosztuje dachówka ceramiczna? Odpowiedź oczywiście zależy od tego jaką dachówkę wybierzemy.
Generalnie dachówka ceramiczna jest jednym z najdroższych pokryć dachowych. Wynika to z faktu konieczności zastosowania mocniejszej konstrukcji więźby dachowej oraz gęstszego łacenia (nabijania łat pod montaż dachówki). Wprawdzie producenci mają w swojej ofercie dachówki w średnim przedziale cenowym. Nie zmienia to faktu, że biorąc pod uwagę wszystkie elementy dachu, dachówki ceramiczne zazwyczaj są najdroższą alternatywą. Są jednak szlachetnym, estetycznym i najbardziej wytrzymałym pokryciem dachowym. Niektóre dachówki mają nawet 100 lat gwarancji. W przypadku krycia dachu dachówką najwyższe są również koszty prac dekarskich.
Dachówki cementowe/betonowe są bardzo dobrą alternatywą dla ceramiki. Jak sama nazwa wskazuje to pokrycie dachowe jest produkowane z betonu czyli mieszaniny cementu, wody oraz piasku. Zaletami dachówki cementowej są niewątpliwie trwałość oraz bardzo dobre tłumienie hałasów zewnętrznych. Dachówka cementowa jest zbliżona wyglądem do dachówki ceramicznej. Tak jak w przypadku ceramiki w ofercie producentów takich jak Creaton czy BMI Braas znajdziemy wiele różnych kształtów. Dachówka pokrywana jest też różnego rodzaju powłokami ochronnymi, które pozwalają przedłużyć żywotność dachu. Co przemawia za wyborem dachówek cementowych? Zdecydowanie cena. Jaki jest koszt dachu z takiej dachówki? Szacuje się, że koszty materiału mogą być o ok. 30% mniejsze niż w przypadku dachu pokrytego ceramiką.
Generalnie wszystkie punkty decydujące o cenie dachówki ceramicznej mają zastosowanie również w przypadku dachu z dachówki cementowej. Różnica jest w nazwach powłok (tutaj każdy z producentów stosuje swoje nazewnictwo do różnego ich rodzaju). Im szlachetniejsza powłoka tym dachówka droższa. Również w przypadku dachówek betonowych musisz zwrócić uwagę na kolory, kształt, rodzaj i wielkość dachówki. Tutaj także niektórzy producenci stosują gwarancje systemowe.
W przypadku dachówek cementowych nieco niższy jest koszt prac dekarskich. Jednak musisz pamiętać, że więźba w tym przypadku zazwyczaj musi być najbardziej wytrzymała – dachówka betonowa jest najcięższa i najbardziej nasiąkliwa (podczas deszczów znacznie zwiększa się przez to jej masa).
Najlepszą alternatywą dla dachówek jest blachodachówka. Jest to pokrycie wykonane ze stali, sprzedawane najczęściej w arkuszach jedno, dwumodułowych lub arkuszach ciętych na wymiar. Blachodachówka charakteryzuje się niską wagą i niższą ceną w stosunku do klasycznych dachówek, choć ta zasada uległa w roku 2021 znacznemu ograniczeniu ze względu na drastyczne podwyżki cen stali. To pokrycie dachowe stosuje się w budynkach mieszkalnych ale i różnego rodzaju budynkach gospodarczych. Na rynku znajdziemy multum różnych wzorów oraz kolorów. Tak jak w przypadku dachówek, blachodachówki pokrywa się powłokami ochronnymi. Największymi producentami blachodachówki są Blachy Pruszyński, Budmat, Ruukki, BP2, Balex Metal, Blachpol, Blachotrapez czy Bratex.
Z pewnością koszt układania blachodachówki jest znacznie niższy niż w przypadku dachówek. Tutaj również konstrukcja dachu może być odchudzona. W przypadku blachodachówek stosuje się również mniej akcesoriów do wykończenia dachu, które w przypadku dachówek stanowią znaczną część pokrycia kosztu pokrycia dachowego. Od czego natomiast zależy cena samej blachodachówki?
Przede wszystkim od stali. Najlepsze, ale co za tym idzie, droższe, są blachodachówki wykonane ze stali z renomowanych hut jak Arcelor Mittal, SSAB czy Arvedi Steel. Różnica w cenie nie jest jednak znacząca a zapewnia najwyższą jakość. Dodatkowo niewiele osób wie, że powłoki ochronne nanoszone są już w hucie a producenci blachodachówek zakupują stalowe kręgi, z których tłoczą blachodachówki. Ważna jest wiec kwestia powłoki ochronnej. Zasada jest prosta – im dłuższa gwarancja na blachodachówkę tym droższa blachodachówka. Najtańsze są więc blachodachówki z 10-letnią gwarancją, a najdroższe te, których gwarancja sięga 40 i 50 lat.
W przypadku blachodachówek przeważnie najwyższą cenę mają blachodachówki imitujące dachówki płaskie. Są to pokrycia, które w ostatnich latach zyskały bardzo dużą popularność. Producenci prześcigają się we wprowadzaniu do swojej oferty blachodachówek płaskich i choć ich cena jest wysoka, to każdy z Inwestorów ma szeroką gamę produktów do wyboru.
W przypadku blachodachówek nieco inne miejsce zajmują blachy trapezowe oraz blachy na rąbek stojący. Trapezy to zdecydowanie najtańszy rodzaj blachodachówek ale ze względów estetycznych zazwyczaj wybierany na budynki użytkowe, gospodarcze czy hale. Zdarza się jednak, że Inwestorzy stosują blachy trapezowe na swoje pokrycia dachowe (głównie w przypadku prostych dachów dwuspadowych). Blachodachówki na rąbek stojący t z kolei jedna z droższych rodzajów blachodachówek. Jest to pokrycie nawiązujące do historycznych blach zaginanych na rąbek, choć współczesna technologia pozwoliła stworzyć produkty na szybki i łatwy montaż zatrzaskowy zamiast tradycyjnych zagięć. To bardzo eleganckie pokrycie szczególnie chętnie wybierane do prostych konstrukcji budynków. Jednak blachy na rąbek wymagają pełnego deskowania oraz niezwykłej precyzji wykonania, a co za tym idzie dobrej jakości wysuszonego drewna (aby w przypadku wysychania i skręcania drewna nie nastąpiło falowanie blachy). Te aspekty zwiększają ogólne koszty pokryć dachowych wykonanych z blach na rąbek stojący.
W powyższym artykule zaprezentowaliśmy różnice cenowe oraz aspekty wpływające na koszty wykonania pokrycia dachowego z najpopularniejszych pokryć dachowych – dachówek ceramicznych, dachówek betonowych oraz blachodachówek. W drugiej cześci omówimy koszty mniej popularnych pokryć jak blachy z posypką ceramiczną, gonty bitumiczne czy dachy fotowoltaiczne.
Wycena dachu jeszcze nigdy nie była tak prosta! Wyceń swój wymarzony dach na naszej stronie. Nasz kalkulator pozwoli Ci poznać koszty dachu. Dodatkowo dostaniesz indywidualną ofertę z atrakcyjnymi cenami na pełne pokrycie z wraz z akcesoriami.