Jeśli spojrzymy na dach kopertowy od góry, to jego kalenice i obwód wyznaczą nam obrys koperty. Stąd wzięła się popularna nazwa tego rodzaju dachu o czterech połaciach. Ta konstrukcja staje się w Polsce coraz popularniejsza. Inwestorzy domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na czterospadowe dachy kopertowe. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego rodzaju pokrycia dachowego.
Mamy tutaj w zasadzie dwie konstrukcje. Pierwsza składa się z czterech połaci, które mają kształt trójkątów równobocznych. Schodzą się one w szczytowym punkcie. To najbardziej popularny rodzaj dachu kopertowego. Taki rodzaj dachu czterospadowego doskonale sprawdza się w niewielkich domach jednorodzinnych jedno- lub dwukondygnacyjnych oraz w budynkach w stylu południowym lub amerykańskim.
Drugim rodzajem konstrukcji dachu kopertowego jest dach czteropołaciowy, w którym dwie krótsze połacie mają kształt trójkątów, natomiast dłuższe są w kształcie trapezów równoramiennych. Dłuższe połacie w takim dachu schodzą się w kalenicy, a krótsze połacie stykają się z końcami kalenicy.
Dla dachów kopertowych najczęstszym wyborem są dachówki płaskie, blachodachówki płaskie i gonty. To te pokrycia nadają niepowtarzalnego charakteru dachom kopertowym. Nie oznacza to jednak, że inne pokrycia nie sprawdzą się na takim dachu. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Należy jednak pamiętać, że każde pokrycie wymaga odpowiedniego nachylenia by było szczelne i spełniało swoje funkcje. Zatem zanim wybierzesz swoje wymarzone pokrycie dachowe, sprawdź czy jest ono odpowiednie dla Twojego dachu.
Dach kopertowy to konstrukcja dachu, która zapewnia największą sztywność ze wszystkich rodzajów konstrukcji dachowych. Ze względu na mocną więźbę, cechuje się bardzo dobrą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne i duże obciążenia (zalegający śnieg, nawałnice, mocny wiatr). Wybierając dach kopertowy nie musisz martwić się o problemy ze spływaniem wody opadowej czy zaleganiem śniegu na jego powierzchni.
Drugą bardzo ważną zaletą tej konstrukcji jest jej wygląd. Tego typu połać bardzo dobrze prezentuje się na domach parterowych i jednocześnie jest wspaniałą alternatywą dla dachów dwuspadowych, których jest dzisiaj pełno. Dodatkowo, tak zbudowany dach pozwala na optycznie powiększenie jego powierzchni z zewnątrz.
Kolejnym atutem dachu kopertowego może być poddasze, które zazwyczaj w tym rodzaju dachu jest nieużytkowe. W zamian otrzymujemy bardzo dużo miejsca na przechowywanie różnego rodzaju szpargałów, narzędzi czy chociażby miejsce dla urządzeń technicznych.
Kopertowy dach to nie same zalety, ale również niewielkie wady, które znajdziemy w każdej konstrukcji. Największą wadą dachów czterospadowych jest poddasze a raczej trudność w zagospodarowaniu go jako użytkowe. Sposób ułożenia dachu sprawia, że ciężko swobodnie poruszać się w takim pomieszczeniu a dodatkowo więźba dachu kopertowego wymaga zwykle podparcia jej słupami, które utrudniają zagospodarowanie poddasza na cele użytkowe, choć oczywiście nie jest to niemożliwe. Dlatego taki rodzaj dachu często jest wybierany w przypadku konstrukcji parterowych z nieużytkowym poddaszem.
Jeśli zastanawiasz się ile kosztuje dach kopertowy musisz wiedzieć, że koszt wykonania jest zazwyczaj wyższy od kosztu dachu dwuspadowego. Budowa dachu kopertowego jest bardziej skomplikowana przez konstrukcję więźby dachowej. Samo pokrycie również może wynieść nas drożej z powodu większej ilości elementów uzupełniających (np. gąsiorów na kalenicę, rynien) i odpadów (ścięcia przy kalenicach).
Dach kopertowy to idealne rozwiązanie dla domów parterowych, gdzie poddasze przyjmuje funkcję strychu. Jeśli uważasz, że nie możesz sobie pozwolić na nieużytkowe poddasze warto zastanowić się nad innym rodzajem dachu np. dachem dwuspadowym lub wykonać dach kopertowy o większym kącie nachylenia. Jednak to rozwiązanie podwyższa konstrukcję dachową, która nie zawsze koresponduje wizualnie z całą bryłą budynku.
Jeżeli nie zależy Ci na użytkowym poddaszu to konstrukcja dachu kopertowego będzie dla Ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki takiemu wyborowi otrzymasz wysoką wytrzymałość. Ten rodzaj dachu czterospadowego pozwoli Ci spać spokojnie dzięki czemu nie będziesz musiał dodatkowo martwić się załamaniami pogody.
Dachy kopertowe mają zarówno swoje zalety jak i wady. Z jednej strony świetnie wyglądająca, bardzo solidna konstrukcja, z drugiej ograniczone możliwości zagospodarowania poddasza i wyższa cena. Dach kopertowy przeznaczony jest dla osób, które są pewne tego czego potrzebują i chcą aby ich dom wyróżniał się na tle innych budynków.
Wycena dachu kopertowego jeszcze nigdy nie była tak prosta! Wyceń swój wymarzony dach kopertowy na naszej stronie. Nasz kalkulator dachów pozwoli Ci poznać koszty dachu kopertowego. Dodatkowo dostaniesz indywidualną ofertę z atrakcyjnymi cenami na pełne pokrycie z wraz z akcesoriami.